חסר רכיב

אודות מושב בית זית

14/08/2013

בית זית הוא מושב בהרי יהודה שנמצא בתחום שיפוטה של המועצה האזורית מטה יהודה.

תולדות המקום
מושב בית זית נוסד בשנת 1949 ואוכלס בעולים מיוגוסלביה ממצרים ומשלוש משפחות מרומניה. שילוב עדות מבורך זה יצר חברה הטרוגנית, סובלנית ותוססת. ייסוד המושב, על שתי גבעות הצמודות לעמק נחל שורק היה חלק מאסטרטגית ישוב של מה שהיה מכונה בשנות הקמת המדונה "פרוזדור ירושלים" - סדרת יישובים שהוקמו במטרה לאבטח את הציר לירושלים. ואכן, השנים הראשונות במושב היו שנים של מאבק בלתי פוסק במסתננים כמו גם בקשיי פרנסה ותחבורה.

התושבים הראשונים עולים מיוגוסלביה ירדו יום יום לשטח שעתיד היה להיות מושב בית זית, על מנת לבנות אותו במו ידיהם. הם הקימו בתים, לולים, מוסדות ציבור ראשונים ושבילים מחברים. מדי לאחר מכן הצטרפו למאמצי הבנייה וההקמה קבוצת עולים ממצרים, וסיפור האהבה הראשון בין שני צעירים משתי הקבוצות - רחל, (ממוצא מצרי) ולצי, (ממוצא טרנסילבני) מסמל את העובדה כי מקימי בית זית האמינו בכל ליבם בחלום קיבוץ הגלויות. יחסי חיבה, אמון ועזרה הדדית אפיינו את תושביו של המושב - מהרגע הראשון ועד היום.

בתחילה, היישוב נועד להתבסס על חקלאות; לתושבים הוקצו שטחים למטעים ולכרמים, ובצמידות לבתים הוקמו לולים עבור תרנגולות מטילות. במשך השנים נעשו ניסיונות לגדל עיזים במשק החי, תותים ושאר ירקות במשק הצומח.

בשנת 1956 הורחב היישוב ביחידות של תושבים, רובם עובדי סוכנות ומוסדות במסגרת של תנועה שנקראה "מהעיר אל הכפר". כך הפך בית זית למושב הגדול ביותר בהרי יהודה, בעל שילוב של תושבים ועולים חדשים, מכל עדות ישראל. בתחילת שנות השישים של המאה הקודמת נבנתה במושב ברכת שחיה ראשונה באזור, בסיוע הקרן הקיימת וארגון נשי אוסטרליה.

באמצע שנות השבעים נעשו מאמצים ליצור ענף הכנסה נוסף לתושבי בית בית – תיירות פנים וחוץ. כך, הקמת הבריכה ובהמשך גם הקמת מחנה הקמפינג (שהוקם בעזרת איגוד הקמפינג) נועדו לעודד את התיירים לנפוש במקום. עד היום, אפשר לראות בשולי גבעת הזיתים לא מעט "מזכרות" מבטון, שממחישות כיצד נראה באותם ימים אתר הקמפינג. מאמצים אלו הוסיפו למושב ענף חדש של אירוח ואספקת שירותי פנאי מגוונים. באותה עת פרח במושב ענף הקיט, (השכרת צימרים).

כיום מבקרים מגיעים למושב בשביל שלוש אטרקציות תיירותיות מרכזיות – אתר הדינוזאורים, בית הקפה "דרך הגפן" וסכר בית זית .

קשה להאמין, אבל רק בתחילת שנות השישים הותקנה במושב רשת חשמל ובתקופה זו נסללה דרך אספלט אליו. עד אז, העלייה מהמושב לירושלים השכנה, או חזרה למושה – היו מסע מפרך בדרך חתחתים. גם הפעלת מקררים ומכשירי חשמל היו מבצע קשה עד בלתי אפשרי, בעזרת גנרטורים מעטים ולא תמיד אמינים.

בשנות השישים רוכזו כל המטעים והכרמים שהיו בידי החברים ועיבוד המטעים הפך למשותף. היישוב הורחב במחצית שנות התשעים בבניה במגרשים לבני המקום באופן שלא יצור הפרדה בין היישוב הוותיק לחדש, כך שהרחבת היישוב בוצעה מסביב לישוב הוותיק. בני המושב שבנו את ביתם לצד הוריהם שותפים היום לניהול המוניציפלי של היישוב ותרומתם בתחומים אלה בולטת.

סביבת הישוב
בית זית נבנה על גבעה הצמודה לערוץ נחל שורק. למרגלות מעוז ציון (היום חלק ממבשרת ציון) ממערב, וירושלים במזרח. מדרום הישוב ואדמותיו נמצאת השכונה הירושלמית – עין כרם ובצפון הישוב משתרע המשך עמק שורק (עמק הארזים) המוליך עד מי נפתוח (ליפתא).

ממערב לישוב בערוץ נחל שורק, הוקם סכר בית זית – שרבים מתושבי המושב עבדו בבנייתו - המטרה הייתה לאגום את מי הגשמים בחורף לשימוש קיצי, אך חלחול מהיר של המים לשכבות הסלע הגירי והתאיידות גבוהה שלהם, גרמו לכך שכבר בחודשים הראשונים של הקיץ, לא היו יותר מים במאגר. חברת מקורות (אז תה"ל – תכנון המים לישראל) שאבה את המים שחלחלו במרחק מה בהמשך ערוץ נחל שורק. לאחרונה נסלל שביל נהדר, שמיועד לרוכבי אופניים ולהולכי רגל בלבד. במהלך חודשי החורף והאביב השביל מלא במטיילות ומטיילים שנהנים מהפריחה סביב ה"אגם".

בית זית היום
היום מתגוררות במושב כ-3500 תושבים, והוא עדיין הגדול במושבי הרי יהודה. האוכלוסייה במושב מגוונת, ישנם תושבים ודיירים, ישנו ייצוג לכל עדה מתפוצות-ישראל וקשת של זהויות על הציר הדתי – חילונים, מסורתיים, דתיים וחרדים. כיום העיסוק בענפי החקלאות נעשה כמעט רק על ידי האגודה החקלאית של המושב - פלחה באזור מרוחק ליד כפר מנחם ויער משקי צמוד למושב. חלק קטן של החברים עוסק עדיין בגידול של עצי פרי, צאן וסוסים, בעיקר כענף עזר וכתחביב, אבל רוב התושבים מטפחים את הגינות, ומזכירות המושב מקפידה על טיפוח האזורים הציבוריים לרווחת כלל התושבים. לצד הסכר הוקם שביל טיולים יפיפה, שנועד הן להולכי רגל והן לרוכבי אופניים. לאורך השביל אפשר לראות את הערוגות המוריקות של חוות קיימא, שהוקמה לאחרונה, והחזירה את העשייה החקלאית למושב; החווה מספקת ירקות אורגניים ומעסיקה נוער ייחודי, ומצמיחה גם אותו. בעמק שפרוש בין המושב לכביש מס. 1 נטעו כרמים, וגם בכניסה למושב מלבלב כרם נאה, שמזכיר את האופי החקלאי של מקימי המושב.
במושב פעילים שלושה גנים ציבוריים ומעון יום אחד, בנוסף לכמה וכמה גנים ומשפחתונים פרטיים.

במושב שבט צופים מאוד פעיל "שבט רועי" רבים מבנות ובני הנוער לוקחים חלק בפעילות הצופים.

פעילות התרבות ענפה במושב, לתושבים מוצעים שפע של חוגים במגוון רחב של נושאים. קיימות פעילויות קהילתיות רבות ומגוונות ואירועי חגים שמחים, כמו גם טקסים לימי הזיכרון, הנשענות לא מעט על עשייה התנדבותית של בנות ובני המקום.

למושב עלון בשם "עלי-זית" היוצא לאור כמה פעמים בשנה, ובו סיפורים אישיים, מאמרי דעה, ברכות והספדים, בצד מידע שימושי מפורט. בנוסף, הוקם לאחרונה אתר חדשני אשר נותן מענה לשאלות של התושבים במגוון נושאים חשובים, וכולל גם מידע עבור המבקרים בבית זית, מידע אודות מגוון העסקים שפועלים היום במושב. האתר בנוי בצורה נוחה ומאירת פנים, ונועד לשירותכם ולהנאתכם. ברוכים הבאים!
חסר רכיב